OFICJALNY SKLEP ZEPTER INTERNATIONAL POLAND

(22) 230 99 40

 
[V2_TopNavigation_Row2 - submenu]
Banner

Ból ramienia - jak zapobiegać i leczyć?

Ból ramienia - jak zapobiegać i leczyć?

Czym się objawia ból ramienia?

Ból może dotyczyć zarówno stawów, mięśni, jak i pozostałych, otaczających je struktur. Jeżeli boli Cię ramię, prawdopodobnie odczuwasz silny, rwący ból oraz sztywność – zazwyczaj w obrębie ramienia i barku. Możesz zauważyć u siebie również ograniczenie zakresu ruchomości oraz dużą sztywność ramienia – to z kolei symptomy tzw. barku zamrożonego.

Przyczyny bólu ramienia

Powodów bólu ramienia może być przynajmniej kilka. Są to m.in.:

  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zapalenie mięśnia,
  • zespół cieśni podbarkowej wynikający ze stanu zapalnego torebki stawowej,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • dna moczanowa,
  • dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • zawał serca.


Ból barku w spoczynku może świadczyć o chorobie reumatycznej, zwyrodnieniowej albo urazie mechanicznym. Reumatyczne zapalenie stawów osłabia chrząstki stawowe i zwiększa tarcie między nimi, wskutek czego powstaje stan zapalny. Często towarzyszy mu gorączka, spadek wagi oraz ogólne osłabienie organizmu. Silny ból promieniujący od barku do szyi mówi nam np. o naderwaniu mięśnia. Wybudzający ból ramienia w nocy przeważnie wskazuje na zespół ciasnoty podbarkowej. Z kolei ból ramienia podczas podnoszenia ręki albo zapinania biustonosza – na uszkodzenie stożka rotatorów lub zwyrodnienie mięśnia tworzącego pierścień rotatorów. Możesz obserwować u siebie też wspomniany zamrożony bark. Nie powstaje on w konsekwencji urazu, złamania czy operacji, jednak daje poważne objawy, jak silny i stopniowo narastający ból, znaczne ograniczenie ruchomości, trzaskanie podczas wykonywania ruchu itp.

Ból ramienia – diagnozowanie

Odczuwasz ból mięśnia ramienia? Zastanów się, z czego może wynikać. Może w ciągu ostatnich kilku godzin, a nawet dni doszło do uderzenia albo szarpnięcia, które zbagatelizowałeś? A może przeciążyłeś ramię i bark? Mogło tak się stać chociażby w wyniku prac ogrodowych (grabienie, pchanie taczki), podnoszenia ciężkich przedmiotów lub innych prac wykonywanych z wysoko uniesionymi rękoma. Czasami ból lewego ramienia albo prawego to po prostu konsekwencja intensywnego treningu na siłowni.

Jeżeli ból ramienia pojawił się w konsekwencji urazu, konieczna będzie wizyta u ortopedy oraz przeprowadzenie diagnostyki obrazowej – wykonanie zdjęcia RTG. Ból ramienia nie zawsze jest jednak związany z uszkodzeniem czy przeciążeniem. Jeżeli staje się wyjątkowo uciążliwy i nie przechodzi, bolące miejsce jest ciepłe albo pojawi się obrzęk, należy skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu lub od razu umówić się na wizytę do ortopedy bądź reumatologa. Dolegliwości mogą mieć różne pochodzenie, a czasami nawet świadczyć o poważniejszej chorobie, jak dna moczanowa czy nowotwór. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnoza – nie czekaj, aż ból zacznie być coraz bardziej dokuczliwy, tylko interweniuj w porę. W przypadku wspomnianych symptomów specjalista może zlecić badania laboratoryjne, m.in. OB., CRP i kwas moczowy.

Przed wizytą u lekarza spróbuj określić, kiedy pojawiły się dolegliwości, jakie mają nasilenie, kiedy stają się bardziej uciążliwe (czy jest to ból ramienia w spoczynku, a może ból ramienia w nocy) oraz jaki jest ich charakter (np. punktowy ból ramienia).

Ból ramienia – leczenie

Metody leczenia bólu barku są uzależnione od jego pochodzenia oraz rodzaju schorzenia – dlatego tak istotna jest diagnostyka.

Domowe sposoby na ból ramienia

Na lekki, niedokuczliwy ból ramienia mogą pomóc zimne okłady oraz masaże lodem. Na pewno należy oszczędzać ramię. Jeżeli konieczne jest ograniczenie ruchomości stawu, warto zastosować stabilizację barku, np. ortezę. Dużą ulgę mogą przynieść ćwiczenia – odpowiednio dobrane wspomagają proces leczenia i jednocześnie zapobiegają pojawianiu się przykrych dolegliwości w przyszłości.

W lekkich przypadkach zastosowanie znajdują maści i niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że nie należy ich przyjmować przez dłuższy czas.

Farmakologia na ból ramienia

Jeśli ból nie mija lub ma poważniejsze podłoże, lekarz może zalecić np. zastrzyki z glikokortykosteroidów. Zastosowanie znajdują także iniekcje (to również rodzaj zastrzyku) z osocza, które zadziała regenerująco.

Rehabilitacja na ból ramienia

Skarżący się na ból ramienia są też przeważnie kierowani na rehabilitację. Stosuje się m.in. terapię manualną. Fizjoterapeuta rozluźnia napięte tkanki miękkie w okolicy barku i ramienia, stara się odbudować prawidłowy fizjologiczny ruch w stawie i jednocześnie zwiększa ukrwienie w okolicy barku, co przyspiesza regenerację i odżywia mięśnie.

Leczenie operacyjne na ból ramienia

Czasami ból ramienia lewego lub prawego wymaga leczenia operacyjnego. Podstawą do operacji są przede wszystkim uszkodzenia, np. obrębka stawowego, nawracające zwichnięcia, postępowanie procesu zwyrodnieniowego oraz silne zapalenie wokół stożka rotatorów. Wykonuje się przede wszystkim mało inwazyjne zabiegi artroskopowe, dzięki którym możliwe jest skrócenie czasu rekonwalescencji oraz zmniejszenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych.

Pamiętaj, że znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to filary zdrowia – także kości, stawów i mięśni. Jeżeli zadbasz o siebie na co dzień, prawdopodobnie nigdy nie będziesz musiał borykać się z opisanymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami.


Opublikowano: 16.04.2022 09:46:27 przez Zepter International | z 0 komentarzem(-ami)
Żyj Zdrowo, Żyj Dłużej
Udostępnij: