OFICJALNY SKLEP ZEPTER INTERNATIONAL POLAND

(22) 230 99 40

 
[V2_TopNavigation_Row2 - submenu]
Banner

Łokieć golfisty - jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Łokieć golfisty - jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Objawy łokcia golfisty

Jednym z charakterystycznych objawów jest ból w przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, który promieniuje w dół po wewnętrznej stronie przedramienia. Dyskomfortem bywa także dotknięty 4. i 5. palec. W jakiej sytuacji dolegliwości bólowe nasilają się? Zazwyczaj w trakcie zginania nadgarstka i pronacji przedramienia. Z uwagi na to, wielu pacjentów skarży się na osłabienie siły i ma problem z chwytaniem ciężkich przedmiotów. Część pacjentów narzeka się także na obrzęk łokcia. I co najgorsze, ból może promieniować nawet do barku, szczególnie podczas pronacji i supinacji przedramienia. Jeśli chcielibyśmy dokładnie przybliżyć objawy łokcia golfisty, to zaliczamy do nich:
  • dolegliwości bólowe oraz tkliwość po stronie łokcia,
  • sztywność,
  • osłabienie ręki, nadgarstka oraz palców,
  • drętwienie i mrowienie.

Łokieć golfisty - przyczyny i czynniki ryzyka

Główną przyczyną łokcia golfisty jest uszkodzenie struktur mięśnia. Niestety wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia prowadzi do długotrwałego przeciążenia mięśnia. Zazwyczaj dochodzi do niego w przypadku powtarzających się mikrourazów. W większości są one spowodowane przeciążeniem tkanek. Predysponuje do nich również stan zapalny.

Jeśli chodzi o tą kontuzję to najbardziej są na nią narażeni sportowcy. Dolegliwości bólowe pojawiają się przede wszystkim u osób uprawiających takie dyscypliny, jak: oczywiście golf, piłka ręczna, podnoszenie ciężarów czy tenis.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że z tym urazem mogą walczyć również osoby, które na co dzień dużo pracują w ogrodzie, a także stolarze, malarze, stomatolodzy, a nawet pracownicy biurowi, którzy przesadzają z pracą przy komputerze.

Czy istnieją jakieś inne przyczyny, które mają mogą wywołać łokieć golfisty? Okazuje się, że tak. Zaliczamy do nich zwłóknienia, zwapnienia oraz przebyte złamania czy choroby nowotworowe w tym konkretnym obszarze.

Diagnostyka łokcia golfisty

Wstępna diagnostyka opiera się przede wszystkim na zebraniu wywiadu przez lekarza pierwszego kontaktu oraz ustaleniu możliwej przyczyny nieustannego bólu. Następnie zaleca się wykonanie testów oceniających m.in. siłę mięśniową, zakres ruchu w stawie, a czasami wykonywane jest także badanie palpacyjne.

W niektórych przypadkach gdy ciężko jest o jednoznaczną diagnozę, specjalista zleca wykonanie badania USG, a  gdy podejrzewa coś niepokojącego - wysyła pacjenta na rezonans magnetyczny.

Łokieć tenisisty - badania obrazowe

Jak już wcześniej wspomniano podstawowe badania niezbędne do rozpoznania tego schorzenia to RTG stawu łokciowego i USG łokcia. Zdecydowanie rzadziej pacjenci są kierowani na tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Jeżeli lekarz podejrzewa schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym z pewnością wystawi skierowanie na dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak: morfologia, poziom CRP czy odczyn Biernackiego. Szczególnie ważny jest poziom CRP, który jest wskaźnikiem stanu zapalnego. W niektórych przypadkach przeprowadzane jest również badanie mięśni w postaci badania EMG.

Leczenie łokcia golfisty

Leczenie łokcia golfisty dzielimy przede wszystkim na operacyjne i nieoperacyjne. Część pacjentów z tym schorzeniem leczenie zaczyna od rehabilitacji. Jednak w wielu przypadkach regularne wykonywanie ćwiczeń nie przynosi odpowiednich rezultatów. Z uwagi na to w wielu przypadkach niezbędne okazuje się leczenie zabiegowe. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie iniekcji sterydowych. Należy jednak pamiętać o tym, że jest ono niewskazane w przypadku długo trwającej choroby.

Aktualnie ogólnodostępne są także różne możliwości zabiegowe jeśli chodzi o leczenie łokcia golfisty. Dlatego podczas wizyty u specjalisty czy fizjoterapeuty warto zapytać o dostępne metody. Część z nich nie wymaga wizyty w szpitalu. I co najważniejsze po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. Jeśli chodzi o leczenie operacyjne, to tutaj należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. 

Łokieć golfisty - ćwiczenia

Jeśli choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana to leczenie łokcia golfisty polega przede wszystkim na wykonywaniu regularnych ćwiczeń. Z uwagi na to najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do specjalisty, czyli w tym przypadku - fizjoterapeuty. Wystarczy kilka wizyt, aby po pewnym czasie pacjent samodzielnie wykonywał m.in. ćwiczenia izometryczne w domowym zaciszu. Program rehabilitacji domowej obejmuje między innymi: rozciąganie zginaczy nadgarstka i  rozciąganie prostowników nadgarstka.
Najważniejsze jest jednak to, aby ćwiczenia wykonywać regularnie i powtarzać je co najmniej 5-10 razy.

Łokieć golfisty a łokieć tenisisty

Osoby, które toczą walkę z łokciem tenisisty mierzą się z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jeśli chodzi o istotę dysfunkcji to jest ona taka sama. Oba schorzenia różni jednak lokalizacja ogniska chorobowego oraz umiejscowienie objawów. Najprościej można określić to tak, że każdy pacjent z łokciem golfisty odczuwa dyskomfort po wewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje do przedramienia po jego dolnej powierzchni. Jeśli chodzi o łokieć golfisty, to ból pojawia się w bocznej części łokcia i zazwyczaj promieniuje do nadgarstka poprzez wierzchnią część przedramienia.

Objawy łokcia golfisty i leczenie zachowawcze u każdego pacjenta wyglądają nieco inaczej. Ból łokcia z którym mierzy się pacjent jest związany ze stanem zapalnym więc w wielu przypadkach niezbędne do normalnego funkcjonowania są środki przeciwbólowe. W większości przypadków niezbędna okazuje się też rehabilitacja. Leczenie operacyjne to ostateczność.
 

Opublikowano: 30.04.2022 11:07:23 przez Zepter International | z 0 komentarzem(-ami)
Żyj Zdrowo, Żyj Dłużej
Udostępnij: