OFICJALNY SKLEP ZEPTER INTERNATIONAL POLAND

(22) 230 99 40

 
[V2_TopNavigation_Row2 - submenu]
Banner

Wysypka na brzuchu

Wysypka na brzuchu

Wysypka na brzuchu - przyczyny

Na samym początku należy wspomnieć, że wysypka na brzuchu i innych częściach ciała powoduje ogromny dyskomfort u chorego. W tym przypadku codzienne funkcjonowanie jest utrudnione przez swędzenie, pieczenie, a czasem także ból.

Warto jednak wiedzieć o tym, że nie w każdej sytuacji pojawienie się zmian skórnych na brzuchu musi być powodem do niepokoju. Lekarze twierdzą jednogłośnie, że przed wizytą u specjalisty należy dokładnie zastanowić się, czy na wysypkę alergiczną nie mają np. wpływu produkty żywnościowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na owoce - cytrusy, a w sezonie letnim - truskawki. To właśnie one mogą być przyczyną wysypki. Jeśli chodzi o dzieci należy także zastanowić się, czy uczulenie na skórze nie jest związane z kontaktem ze zwierzęciem domowym. Może to być kot, pies, a nawet chomik. W większości tych przypadków wysypka na brzuchu to objaw alergii. W takiej sytuacji należy obserwować malucha przez kilka dni, zanim udamy się do lekarza specjalisty. Jednym z rozwiązań jest także podawanie leków przeciwalergicznych.

Wysypka najczęściej występuje w przypadku chorób zakaźnych, takich jak odra, szkarlatyna, różyczka czy wirus ospy wietrznej. Zazwyczaj chorują na nie dzieci i co najważniejsze - wszystkie z nich bardzo szybko się rozprzestrzeniają.  Nie zawsze wysypka pojawia się wyłącznie na brzuchu, w wyżej wymienionych przypadkach krostki można zauważyć także na całym ciele niekiedy łącznie z twarzą.  Jeśli u malucha pojawiła się gorączka, ból gardła, bóle głowy, powiększone węzły chłonne, a po dwóch dniach krosty, możemy być pewni, że to ospa wietrzna. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza.

Choroby zakaźne: odra. Jak wygląda wysypka?

Odra charakteryzuje się ciężkim przebiegiem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. I co najważniejszych w tym drugim przypadku jest bardzo groźna. Swędząca i grudkowata wysypka na początku pojawia się na brzuchu, a potem na innych częściach ciała. Przed zmianami skórnymi osoba chora zazwyczaj narzeka na nieżyt dróg oddechowych czy suchy kaszel. Warto wiedzieć o tym, że tego rodzaju wysypka jest bardzo uciążliwa i swędząca i z uwagi na to wiele osób smaruje powstające zmiany tlenkiem cynku.

Różyczka a wysypka na brzuchu

W przypadku różyczki zmiany skórne to czerwona wysypka, która nie powoduje świądu i w większości przypadków pojawia się na brzuchu, ale może przenieść się na inne części ciała.  Inne objawy to powiększenie węzłów chłonnych i niewysoka gorączka. U dzieci zwykle przebiega ona łagodnie, jednak w przypadku kobiet w ciąży jest bardzo niebezpieczna. 

Ospa wietrzna i jej objawy skórne

To właśnie ospa wietrzna powoduje wysypkę o największym zasięgu. Charakterystycznym objawem jest silny świąd oraz pęcherzyki, które z biegiem czasu zamieniają się w strupki. Warto wiedzieć o tym, że wysypka w tej chorobie zakaźnej pojawia się etapami. Gdy jedne zmiany przysychają, na ciele można zauważyć kolejne i tak aż do momentu ustania choroby. Inne objawy to: gorączka, ból głowy i ogólne osłabienie.

Wysypka na brzuchu w szkarlatynie

Szkarlatyna to choroba zakaźna powodowana przez bakterie - paciorkowce. Objawy, które jej towarzyszą to: wysoka gorączka, czerwona wysypka na brzuchu a także na innych częściach ciała (w zgięciach stawów można zauważyć zlewające się czerwone plamy), ból gardła, biały nalot na języku. Jeśli chodzi o wysypkę, to w większości przypadków pojawia się ona dobę później niż gorączka.

Wysypka na brzuchu - wygląd

Jak już wcześniej wspomniano wysypka na brzuchu może przyjmować wiele postaci. Wśród najczęściej występujących odmian wysypki, wymieniamy:

  • pokrzywkę -  pokrzywka przypomina zaczerwienia z małymi bąblami, które pojawiają się po kontakcie z pokrzywą,
  • wysypkę plamistą - wysypka plamista objawia się plamami o nieokreślonym kształcie, zazwyczaj w kolorze czerwonym,
  • wysypkę grudkową - wysypka grudkowa charakteryzuje się małymi i twardymi krostkami niewypełnionymi płynem,
  • wysypka pęcherzykowa - tutaj mamy do czynienia z krostkami większymi od grudek, ale są one wypełnione płynem surowiczym.

Wysypka na brzuchu - czy to tylko objaw alergii?

Choroby skóry w wielu przypadkach objawiają się różnego rodzaju wysypką. Zależnie od charakteru schorzenia są to niecharakterystyczne mniejsze lub większe wysypki, które w niektórych przypadkach mogą obejmować całe ciało. Bardzo częstą lokalizacją jest skóra brzucha. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że pojawienie się zmian skórnych nie musi być powodem do niepokoju. Choć tak naprawdę ta lokalizacja może świadczyć o chorobach zakaźnych, autoimmunologicznych, alergicznych, a nawet o ukąszeniach owadów. Dlatego zawsze warto przeanalizować ostatnie trzy dni swojego życia.

Wysypka na brzuchu u dziecka

Jeśli chodzi o krosty na ciele niemowlaka, najczęściej są to tzw. potówki. Charakteryzują się małym rozmiarem, a czasami są to zaczerwienione pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zazwyczaj powodują świąd, a niekiedy pieczenie. Choć u wielu dzieci nie wywołują większego dyskomfortu. Gdzie najczęściej można zauważyć swędzącą wysypkę? Przede wszystkim w miejscach narażonych na przegrzewanie i nadmierne pocenie. Są to więc fałdy skóry na plecach czy w pachwinach. 
Czy można w jakiś zapobiec powstawaniu potówek? Okazuje się, że tak. Rodzice powinni ubierać malucha w niezbyt grube ubrania oraz unikać sytuacji, w których powietrze nie ma dostępu do ciała. Jeśli jednak zauważymy, że stan się pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem, aby ten pomógł dobrać odpowiednie preparaty wspomagające gojenie.

Wysypka na brzuchu u dorosłego

Jeśli chodzi o wysypkę na brzuchu i innych częściach ciała u dorosłego to w większości przypadków jest ona spowodowana alergią. Taka reakcja alergiczna organizmu może pojawić się w każdym wieku i w większości przypadków wiąże się z dietą. Oczywiście nie jest to jedyny powód pojawienia się tego typu zmian. Wysypka może mieć różne przyczyny wymienia się wśród nich alergię na płyny, mydła czy środki do prania ubrań.

Wysypka na brzuchu - leczenie

Jak już wcześniej wspomniano, zmiany skórne mogą mieć prozaiczną przyczynę, ale z drugiej strony mogą również świadczyć o poważnej chorobie o charakterze ogólnym. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku niezbędne jest obserwowanie ciała. Jeśli wysypka nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, jest to znak, że w organizmie człowieka nie dzieje się nic niepokojącego. Można wtedy skorzystać z ogólnodostępnych leków, aby nieco wyciszyć pojawiające się na ciele krostki. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w chorobach o podłożu bakteryjnym. Tutaj niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą i wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Opublikowano: 01.04.2022 11:52:10 przez Zepter International | z 0 komentarzem(-ami)
Żyj Zdrowo, Żyj Dłużej
Udostępnij: