NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Kolekcja porcelany Zepter Masterpiece (serie Imperial oraz Black&White) jest inspirowana ponadczasowym pięknem. Nawiązuje do setek lat tradycji - sztukę tę odkrył dla Europy w XIII w. powracający z Chin Marco Polo, porównując piękno, delikatność i twardość porcelany do właściwości muszli skorupiaka Porcella (stąd też nazwa).

Kolekcja Zepter Masterpiece jest wytwarzana z porcelany twardej, która nie poddaje się nawet stali z uwagi na wysoką zawartość kaolinu (50–55%) i małą zawartość kwarcu oraz skalenia (odpowiednio 20% i 30%). Ten typ porcelany może być wypalany w bardzo wysokich temperaturach, sięgających 1350–1460°C.

Kolekcja Zepter Masterpiece jest wytwarzana z zastosowaniem oryginalnej metody produkcji porcelany z początku XVIII w., kiedy Johann Friedrich Böttger udoskonalił formułę wynalezioną przez matematyka i naukowca Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa.

Do tamtego czasu były jedynym producentem porcelany czasu były Chiny, a ta była dostarczana do Europy drogą morską przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Była symbolem bogactwa, prestiżu i niezrównanie wyrafinowanego stylu.


PIĘKNO ZRODZONE Z OGNIA

Firma Zepter wykorzystuje wyłącznie techniki ozdabiania typu „in-glaze” oraz „on-glaze”. W trakcie procesu wypalania typu „in-glaze”, kolor bazowy jest nakładany bezpośrednio na naczynie z wykorzystaniem papieru zapobiegającego przywieraniu i sitodruku, po czym następuje wypalanie w temperaturze 1250°C, aby kolor mógł się połączyć z na nowo roztopionym szkliwem. Przejmuje w ten sposób jego jedyny w swoim rodzaju połysk. Następnie przeprowadzana jest procedura wypalania typu „on-glaze”: motywy (Zepter Royal, Zepter Imperial oraz Zepter Black & White) są malowane ręcznie z lub bez dekoracji, po czym porcelanowe elementy są wypalane w temperaturze 840°C. I jak sama nazwa wskazuje, dekoracje są nałożone „na szkliwie” (on-glaze).

Ostatni etap to ręczne malowanie złotem z użyciem rozcieńczalnika 22-karatowego złota, który przed wypalaniem ma brązowawy kolor z uwagi na obecność w nim olejów i dodatków; szczegóły krawędzi są następnie nakładane szczoteczką. Ta procedura nosi miano „złotego ognia” i jest wykonywana w temperaturze 800°C. Podobnie uchwyty, dekoracje i ranty są malowane wyłącznie ręcznie. To rzemiosło wymaga wysokiej specjalizacji i wiedza o nim jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i wymaga dekad doświadczenia.

BOGACTWO ELEMENTÓW

Bogactwo i perfekcja szczegółów i duża ilość dostępnych elementów sprawiają, że cała kolekcja daje olbrzymie możliwości aranżacji. Znajdziemy tu półmiski do serwowania potraw, wazy do zup, talerze, cukiernice, ale i  filiżanki do kawy i herbaty. 

Każdy zestaw został pomyślany tak, aby łączyć w sobie pojedyncze elementy — od tych najbardziej podstawowych, po komplety w całej swojej okazałości.

Zestawy porcelany są w całości wykonane i wykończone ręcznie z użyciem najwyższej jakości materiałów w niemieckiej Bawarii.