Planowanie i wyznaczanie celów
Świadomość, że wszystko zależy od Ciebie z jednej strony daje poczucie mocy, ale z drugiej - na początku może być trochę przytłaczająca. Żeby uniknąć poczucia zagubienia ważne jest dokładne planowanie. Planuj każdy Twój dzień, tydzień i miesiąc. Określ stopniowo swoje cele i priorytety: - długo- i krótkoterminowe. Koncentruj się na najważniejszych zadaniach. Cele dziel na mniejsze kroki, takie, które są realistyczne: mierzalne i osiągalne w czasie. Ile dni w tygodniu, ile godzin dziennie będziesz pracować? Uwzględnij też spotkania organizowane przez firmę, szkolenia, czas potrzebny na dojazdy. Nie przeciążaj się, by nie dopuścić do frustracji i zniechęcenia. Określ np. z iloma osobami skontaktujesz się w danym tygodniu, ile zamierzasz zarobić. Im precyzyjniej, tym lepiej. Ważne, by móc na bieżąco łatwo śledzić postępy. Monitoruj, weryfikuj i w razie potrzeby modyfikuj swoje cele. Najważniejsza jest w tym wszystkim regularność, wyznaczanie konkretnych terminów.
Prokrastynacja: jak sobie z nią radzić?
Wielu z nas jest mistrzami w odkładaniu rzeczy na potem. Łatwo się też rozpraszamy: np. ciągle dostajemy powiadomienia na naszych smartfonach, korci nas sprawdzanie poczty czy stron z newsami. Na szczęście można temu zapobiec w prosty sposób. Uwzględnij różne "prywatne" aktywności w planie/harmonogramie dnia. Najlepiej mieć taki plan dnia w zasięgu wzroku: korzystaj więc z tablic korkowych, przyklejaj karteczki, używaj kolorowych pisaków, by łatwo przykuwać wzrok. W takim dziennym harmonogramie określ dokładnie godziny, w jakich wykonasz dane zadanie czy czynność. Koniecznie dziel na dosyć małe przedziały czasowe: łatwiej zabrać się za coś, co trwa np. godzinę niż 8 godzin. Planując rozdziel koniecznie kontakty prywatne od zawodowych. Ustal dokładnie, kiedy masz czas na rozmowy z klientami, a kiedy np. na czatowanie ze znajomymi. W długofalowej perspektywie rozważ, czy nie kupić dodatkowego telefonu.
Jak się motywować?
Jak się zmotywować do działania? Zawsze pamiętaj, DLACZEGO pracujesz. Możesz robić to, co jest Twoją pasją i dzielić się tym z innymi. Firmy często organizują rozmaite spotkania, szkolenia i treningi motywacyjne zarówno online, jak i na żywo. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z nich. Inspirujcie się wzajemnie i motywujcie. A może jest menedżer czy doświadczony sprzedawca, który jest dla Ciebie wzorem? Obserwuj, podpatruj, słuchaj, pytaj - czerp z ich wiedzy i doświadczenia.
Pamiętaj też, że czeka Cię wiele niespodzianek i wyzwań - trzeba być elastycznym i gotowym na zmiany. Miej otwartą głowę, nie bój się błędów - na nich się uczysz najwięcej.
Pomoże Ci też nagradzanie siebie po osiągnięciu kolejnych celów. To mogą być drobne przyjemności: np. wypicie pysznej kawy.
Samodzielna praca oznacza, że to właśnie ty ustalasz jej zasady. Podstawowym napędem do działania powinna być dla Ciebie determinacja w dążeniu do celu. Pomoże Ci to realizować plany bez stałego zewnętrznego nadzoru. Każdego dnia pamiętaj, jaki jest Twój cel - ile i w jakim czasie chcesz osiągnąć (np. ile zarobić?). Miej świadomość i uważność na to, co po kolei trzeba zrobić by go osiągnąć. Często firmy organizują też różnego rodzaju motywacje i zachęty, np. w formie konkursów. Korzystaj z nich, bierz udział, angażuj się.
Pracując w sprzedaży bezpośredniej warto być wytrwałym i uzbroić się w cierpliwość. Odmowy i porażki są wpisane w ten rodzaj pracy. Dlatego absolutnie nie zrażaj się, gdy ktoś np. nie przyjmie zaproszenia na spotkanie. Kilka razy ktoś Ci odmówi, a kolejnym razem rozmowa może się okazać spektakularnym sukcesem. Każdego dnia aktywnie nawiązuj kontakty - zarówno "na żywo", jak i online. Tutaj kluczowe są wytrwałość i skupienie na celu. Nastaw się na to, że to jest proces, że przychodzą lepsze i gorsze momenty.
Utrzymanie motywacji ułatwi Ci skupianie się na najważniejszych zadaniach, na które masz realny wpływ. Warto też zaczynać dzień od najtrudniejszych rzeczy. Poczucie satysfakcji z ich wykonania z pewnością doda Ci zapału do działania.
Zarządzanie czasem
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, fundamentem Twojej pracy jest dokładnie rozpisany plan. Jak jednak najlepiej pracować w jego ramach? Korzystaj z narzędzi do zarządzania czasem, prowadź kalendarz, twórz listy zadań.
Ustal sobie stałe dni i godziny pracy. To bardzo ważne, ponieważ bez takich ograniczeń, mamy tendencję do odwlekania i rozciągania wykonania zadania. Potraktuj konkretne ramy czasowe jako solidne wsparcie dla Ciebie.
W czasie pracy wyłącz powiadomienia w telefonie i komputerze - niech nic Cię nie rozprasza. Żeby nadać swojej pracy rytm i tym samym utrzymać energię, koniecznie rób przerwy. Tutaj przydatna będzie technika pomodoro. Polega ona na tym, że pracujesz intensywnie przez określony czas (np. 25 min), a potem robisz sobie krótką (5 min) przerwę. Twój dzień pracy powinien składać się z cykli intensywnego skupienia na zadaniu i odpoczynku.
Regularne przerwy pomiędzy zadaniami są równie ważne, co sama praca. Dużo łatwiej przystąpić do kolejnego zadania z "odświeżonym" umysłem. Dzięki temu wzrasta nasza efektywność i możemy przystępować do kolejnych wyzwań z nową energią, bez wysiłku. Przerwy wpisz w swój dzienny harmonogram.
A skoro mowa o odpoczynku, nie zapominaj też o codziennym rytmie: wysypiaj się. I pamiętaj o regularnych posiłkach, żeby mieć energię do działania.
Samodzielne zarządzanie zadaniami i czasem daje Ci wolność i wybór. Możesz zaczynać dzień np. od nawiązywania kontaktów z klientami, a kończyć wypełnianiem raportu. Wszystko zależy od Ciebie. Dostosuj dobór zadań do Twojego naturalnego rytmu dnia - nie każdy np. tryska energią o poranku.