Nie ma wątpliwości: musimy uzdatniać wodę, by w pełni służyła naszemu zdrowiu. Jest na to wiele sposobów. Na rynku jest mnóstwo różnego typu filtrów - od dzbanków filtrujących po systemy odwróconej osmozy. By znaleźć odpowiedni dla siebie, trzeba dokładnie określić swoje potrzeby. Pomoże Ci w tym nasz przewodnik po filtrach do wody. Podpowiemy Ci, jaki filtr do wody wybrać i na co zwrócić uwagę.
Czy trzeba filtrować wodę? Dlaczego jakość wody jest ważna?
Oczywiście, że tak. Bez niej nie ma życia. Dlatego tak ważne jest, by woda, z której korzystasz na co dzień była jak najlepszej jakości. Miękka i czysta woda nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Przedłuża też żywotność urządzeń AGD i łazienkowej armatury. Filtrowanie pomoże usunąć zanieczyszczenia, bakterie i szkodliwe substancje, takie jak chlor czy metale ciężkie. Zmiękczy wodę, poprawi też jej zapach i smak. Filtry mogą być stosowane do uzdatniania wody pitnej, zmiękczania wody do mycia lub prania. Istnieje kilka sposobów filtracji, z których możesz korzystać w zależności od potrzeb.
Najczęściej woda, z której korzystamy, pochodzi z wodociągów. Choć jest wstępnie uzdatniana, to stan instalacji, przez którą płynie do naszych mieszkań, pozostawia wiele do życzenia. Dostaje się do niej rdza i osad, ponadto zazwyczaj dodawany jest do niej chlor. To nie wszystko, woda wodociągowa jest twarda, czyli zawiera dużo magnezu i wapnia. Składniki te są oczywiście korzystne dla zdrowia, ale w nadmiarze powodują sporo niedogodności. Przede wszystkim sprawiają, że na rurach osadza się kamień. W związku z tym sprzęty AGD i armatura łazienkowa mają mniejszą wydajność i krótszą żywotność. Twarda woda sprawia, że po kąpieli skóra jest przesuszona, a ubrania po praniu sztywne.
Woda pobierana ze studni nie jest w żaden sposób uzdatniana, są więc w niej liczne drobnoustroje i metale ciężkie. Trzeba regularnie ją badać, gdyż jej skład się zmienia wraz ze zmianami warunków otoczenia.
O dostęp do czystej, zdrowej i miękkiej wody musimy zatem zadbać sami dobierając odpowiednie filtry.
Jaki filtr do wody wybrać? Rodzaje filtrów pod kątem technologii:
Są różne technologie, które sprawiają, że woda staje się miękka, czysta i smaczna. Każda z nich ma inne działanie. Zapoznanie się z nimi pomoże Ci zdecydować, jaki filtr do wody wybrać:
- Filtry mechaniczne
To pierwszy, wstępny etap uzdatniania wody w domu. Filtr mechaniczny usuwa większe zanieczyszczenia, takie jak piasek czy muł. Takie filtry do wody wkłady sznurkowe, siateczkowe lub z gąbki. Zwykle są elementem systemów filtracyjnych lub montuje się je jako ochronę dla innego rodzaju filtra lub zmiękczacza. Często montuje się je na rurach.
- Zmiękczacze
Jak wiemy, twarda woda, powoduje powstawanie osadu na rurach i urządzeniach w kuchni oraz łazience. Nie wpływa też dobrze na kondycję naszej skóry i włosów. Dlatego oprócz filtrowania wody w domu do picia powinniśmy ją również zmiękczać.
Najczęściej stosowany rodzaj zmiękczaczy wody bywa określany jako wymiennik jonowy - jego działanie opiera się bowiem właśnie na wymianie jonów. Filtr zmiękczający wodę zawiera żywicą jonowymienną, przez którą przepływa twarda woda. Dochodzi wówczas do wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Złoże żywicy jest odnawiane dzięki solance znajdującej się w drugim zbiorniku. Niektóre zmiękczacze usuwają też żelazo lub mangan.
Inne rozwiązanie to wykorzystanie pola elektromagnetycznego. Przykładem jest nasz zmiękczacz do wody cleanSymag®, który możesz zainstalować na rurze doprowadzającej wodę do domu lub mieszkania. W jego cewce wytwarzane jest pole elektromagnetyczne o zmiennej częstotliwości. Różne częstotliwości oddziałują na różne minerały. Pod wpływem działania takiego pola dochodzi do zerwania wiązań wody i minerałów - w tym przypadku wapnia i magnezu. Sprawia to, że nie tworzy się osad.
Wraz ze zmiękczaczem warto zainstalować filtr mechaniczny.
- Filtr węglowy
Jego głównym zadaniem jest uzdatnienie wody w domu do picia. Filtr do wody pitnej z aktywnym węglem stosuje się przede wszystkim do wody wodociągowej. Pochłania chlor, który wprawdzie eliminuje mikroorganizmy, ale ma nieprzyjemny smak i zapach. Filtr węglowy usuwa również metale ciężkie, takie jak nikiel czy ołów. Jako że poprawia smak i zapach wody z kranu, jest stosowany przede wszystkim w kuchni. Najlepsze właściwości pochłaniające ma węgiel z łupin kokosa. Filtr węglowy może być np. użyty jako samodzielny narurowy filtr wody pod zlew lub na kran. Bywa też częścią systemów filtrów (np. odwróconej osmozy).
- Lampy sterylizujące
To konieczność w przypadku pobierania wody ze studni, gdzie największym problemem jest mnożenie się mikroorganizmów. Jak już wspomnieliśmy woda wodociągowa jest wcześniej uzdatniana przez dodanie chloru. Jeśli jednak sami czerpiemy wodę z ujęcia, zdecydowanie lepszą alternatywą będzie sterylizacja promieniowaniem UV. W wyniku reakcji fotochemicznej niszczy ono DNA patogenów, w tym bakterii E. coli, która powoduje silne zatrucia. Lampa UV jest najczęściej montowana na końcu systemu filtracyjnego. Przed nią powinien znaleźć się zmiękczacz i odżelaziacz, gdyż np. żelazo pochłania promieniowanie.
- Filtry z odwróconą osmozą
Najbardziej skutecznym sposobem filtrowania wody jest system odwróconej osmozy. Rozwiązanie to stosuje się zarówno do wody wodociągowej, jak i pobieranej ze studni. Z reguły elementami takiego systemu są również filtry węglowe oraz mechaniczne. W przypadku tego sposobu oczyszczania wody wykorzystuje się zjawisko odwróconej osmozy. Woda pod ciśnieniem przechodzi przez specjalną półprzepuszczalną membranę w kierunku od bardziej stężonego roztworu do mniej stężonego. Jest w ten sposób oczyszczana nawet z bardzo drobnych zanieczyszczeń - w tym cząsteczek metali ciężkich, chloru, bakterii i wirusów w aż 99,8 proc. Czysta woda jest gromadzona w oddzielnym zbiorniku i stamtąd trafia do kranu. System odwróconej osmozy jest sercem filtrów do wody Zepter. Model Aqueena Pro to filtr do wody pod zlew, natomiast EdelWasser to model nablatowy. W obu produktach wykorzystano 5-stopniowy system filtracji. Oprócz membrany osmotycznej obejmuje on filtry mechaniczne i węglowe. To najlepszy filtr do wody w domu dla całej rodziny lub do biura.
Gdzie zamontować filtr do wody?
Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób będziemy uzdatniać wodę w domu. System filtrów może być zamontowany przy ujęciu wody (w kotłowni czy garażu). Wówczas oczyszczona woda wędruje do całego domu. W przypadku wody wodociągowej najczęstszym wyborem będzie umieszczanie punktowe. Np. w kuchni zastosujemy filtr do wody pod zlew, a w łazience ulokujemy zmiękczacz do wody. Filtry wody pitnej w kuchni z reguły montujemy w szafce pod zlewem, ale możesz też zdecydować się na filtr nakranowy umieszczony na wylewce. Zepter oferuje również filtr do kąpieli w słuchawce prysznicowej. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem są dzbanki filtrujące. Zwykle umieszczony jest w nich wkład węglowy, który - jak już wspomnieliśmy - poprawia zapach i smak wody. Lepiej sprawdzą się jednak w podróży niż do regularnego stosowania w domu. Filtrują wodę powoli. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie różnych filtrów do wody. Np. zmiękczacz do wody powinien być stosowany z filtrem mechanicznym. Poza tym wymiana jonów podnosi poziom sodu w wodzie. Jeśli chcemy pozbyć się jego nadmiaru, możemy połączyć go z odwróconą osmozą.
Odpowiedź na pytanie, jaki filtr do wody wybrać, zależy od paru czynników. Choćby od tego, gdzie mieszkasz - w domu, bloku czy kamienicy. A także od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z oczyszczonej i miękkiej wody. Zależy ci na smacznej wodzie pitnej dla całej rodziny? Zamontuj zestaw filtrów z filtrem węglowym pod zlewem w kuchni. Chcesz poprawić pracę pralki? Zainstaluj zmiękczacz. Chcesz mieć dostęp do krystalicznie czystej wody pozbawionej nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń? Zainwestuj w system odwróconej osmozy. Różne miejsca montażu i różne technologie pozwalają na skuteczne uzdatnianie wody w domu na wiele sposobów.