Komponowanie kompozycji zapachowych w celu wywołania określonych emocji i nastroju to prawdziwa sztuka. Na zapach perfum składają się różne nuty, które nakładają się na siebie w harmonijny sposób. Dla uzyskania urzekającego zapachu wykorzystuje się często wyjątkowo cenne składniki. Przedstawiamy niektóre z nich.
Głównym źródłem aromatu są olejki eteryczne pozyskiwane z roślin oraz składniki pochodzenia zwierzęcego. To, z czego składają się perfumy przesądza nie tylko o zapachu, ale również o jego trwałości. Na kompozycję perfum składają się tzw. nuty głowy, serca i bazy. Nuty głowy są najbardziej ulotne, docierają do nas od razu po otwarciu flakonu. Często są orzeźwiające, owocowe, cytrusowe. Nuty serca są wyczuwalne przez kilka godzin – tu na scenę wkraczają kwiaty. Z kolei nuty bazy są najtrwalsze i tu pojawiają się aromaty drzewne lub zwierzęce (np. piżmo).
W perfumiarstwie wykorzystuje się zatem wiele przeróżnych substancji prosto z natury, by tworzyć kompozycje zapachowe. Niektóre z nich są szczególnie cenne – ze względu na rzadkie występowanie czy pracochłonny proces pozyskiwania. Oto kilka z nich.
Oud
Składnik ten zyskał popularność w perfumach arabskich. Słynie z niezwykłej trwałości, w formie skoncentrowanego olejku potrafi utrzymać się na skórze nawet dwie doby. Pachnie dymnie, drzewnie, żywicznie, lekko słodko. Oud ma naprawdę nietypowe pochodzenie. Jest bowiem wytwarzany przez rosnące w Azji tropikalne drzewa agarowe jako mechanizm obronny pod wpływem zainfekowania pleśnią. Tę ciemną, aromatyczną żywicę wytwarza zaledwie kilka procent drzew agarowych. Olejek oud zyskał w pewnym momencie miano „płynnego złota” ze względu na 1,5 razy większą wartość niż złoto.
Róża damasceńska
To wyjątkowa odmiana popularnego kwiatu, która rośnie tylko w Bułgarii i Turcji. Z produkcji olejku z róży damasceńskiej słynie bułgarska Dolina Róż. Dlaczego jest ona tak cenna? Zbiera się ją tylko przez kilka tygodni w ciągu roku na przełomie maja i czerwca, w ciemności, przed świtem. Każdy kwiat musi być ścięty osobno. Destylacja jest czasochłonna i potrzeba aż 3 ton płatków, by wyprodukować kilogram olejku.
Jaśmin
To jeden z najpopularniejszych składników kobiecych perfum: słodki i uwodzicielski. Najczęściej jednak wykorzystywany jest w wersji syntetycznej. Uzyskanie prawdziwego olejku z jaśminy jest naprawdę kosztowne. Wynika to stąd, że potrzeba zebrać naprawdę wiele bardzo delikatnych kwiatów (potrzeba 1 tony dla 1 kg olejku), które kwitną tylko w nocy i muszą być możliwie szybko przetworzone na olejek.
Kardamon
Ta przyprawa pachnie naprawdę wyjątkowo: ciepło, pikantnie i słodko. Od dawien dawna jest używana w kadzidłach i perfumach. Jest też jedną z najdroższych na świecie, gdyż jego uprawa wymaga żyznej gleby i wysokiej wilgotności. Rośnie w Indiach, Azji Płd-Wschodniej i Ameryce Środkowej. Zbiory są pracochłonne i wymagają precyzji, następnie jest suszony i w takiej postaci przetwarzany na olejek.
Ambra
Ma ciepły, zmysłowy i pudrowy zapach i sprawia, że perfumy są naprawdę trwałe. To składnik pochodzenia zwierzęcego – wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, która następnie „dojrzewa” przez jakiś czas dryfując w wodzie i jest wyrzucana na brzeg. Ambra sama w sobie jest bezzapachowa, swój niezwykły aromat ujawnia po poddaniu obróbce. Poddawana jest procesowi utleniania, suszenia, a następnie dojrzewa przez pół roku aż uzyskuje swój charakterystyczny, zmysłowy zapach. W dzisiejszych czasach odchodzi się od stosowania naturalnej ambry, ze względu na ochronę kaszalotów, a co za tym idzie trudność pozyskania oraz cenę: 1 g ambry kosztuje ok. 25 euro. Obecnie najczęściej wykorzystuje się zamienniki, np. lambroxan lub labdanum.
Polecane produkty: