OFICJALNY SKLEP ZEPTER INTERNATIONAL POLAND

(22) 230 99 40

 
[V2_TopNavigation_Row2 - submenu]
Banner

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Czy warto go mieć? Na co zwrócić uwagę?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Czy warto go mieć? Na co zwrócić uwagę?

Świadomość w kwestii zanieczyszczenia powietrza i zagrożeń z tym związanych rośnie. Dobrze wiemy, że trzeba dbać o jakość powietrza. Dlatego coraz więcej osób kupuje oczyszczacze powietrza. Rynek jest bardzo bogaty, wiele modeli posiada dodatkowe funkcje. Rosnącą popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Czy rzeczywiście warto kupić takie urządzenie?

Oczyszczacz powietrza: dlaczego jest nam potrzebny?

Niestety w Polsce jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niewiele jest miejsc, gdzie można swobodnie odetchnąć. Problem smogu dotyczy nas szczególnie jesienią i zimą, kiedy trwa sezon grzewczy. Pozostałe pory roku to z kolei zmora alergików, pylą wówczas rośliny. Na kurz czy pleśń jesteśmy niestety narażeni praktycznie przez cały rok. Zagrożeniem są też krążące w powietrzu bakterie i wirusy. Jeśli chcemy dbać o zdrowie, oczyszczanie powietrza jest koniecznością.

Nie mamy wpływu na jakość powietrza na zewnątrz. Możemy jednak kontrolować je w pomieszczeniach, w których zresztą spędzamy aż 90 proc. czasu. Jest to możliwe dzięki oczyszczaczom powietrza. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór różnych modeli, często rozbudowanych o dodatkowe funkcje. Spośród nich szczególnie istotna jest jonizacja. Zanim jednak odpowiemy, czy warto mieć oczyszczacz powietrza z jonizatorem, przyjrzyjmy się mechanizmowi działania oczyszczacza. Jest on bardzo prosty. Urządzenie wyposażone jest w:

  • wentylatory, które zasysają powietrze z zewnątrz. Mogą to robić różną prędkością, zwykle dobierana jest ona automatycznie do poziomu zanieczyszczeń.
  • filtry umieszczone wewnątrz, przez które przechodzi zassane powietrze, a następnie oczyszczone wypuszczane jest na zewnątrz. Smart_Zepter.jpg

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza najczęściej wyposażone są w kilka filtrów o różnym działaniu. Mogą być one umieszczone oddzielnie lub w postaci zintegrowanego systemu, jak w naszym oczyszczaczu. Pierwsza opcja daje większą kontrolę nad ich czystością, druga z kolei jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu (wymieniamy jeden element, a nie kilka). Skuteczny oczyszczacz powietrza powinien zawierać przynajmniej trzy następujące filtry:

  • filtr wstępny - przeznaczony do wyłapywania większych zanieczyszczeń, takich jak, kurz czy sierść;
  • filtr węglowy zawiera aktywny węgiel, np. z łupin kokosa; pochłania przykre zapachy (w tym dym tytoniowy) oraz toksyczne gazy, np. formaldehyd; jest bardzo wydajny;
  • filtr HEPA to skuteczna broń z niewidzialnymi wrogami: szkodliwymi pyłami 2,5 PM, maleńkimi cząsteczkami alergenów, bakteriami i wirusami; co ciekawe, został stworzony w USA na potrzeby programu Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej: filtr miał chronić przed radioaktywnością. 

Dodatkowo oczyszczacz może też mieć filtr antyalergiczny, pokryty substancjami zwalczającymi bakterie i inne mikroorganizmy. Warto wybrać model z tym tego typu filtrem zwłaszcza jeśli zmagamy się z alergią na pleśń czy zarodniki grzybów. 

Popularnością cieszą się też urządzenia z dodatkowym filtrem wodnym, dzięki któremu pełnią też rolę nawilżaczy. Nasz model Therapy Air Smart dodatkowo kryje w sobie sterylizującą lampę UV-C. Jej promieniowanie niszczy DNA i RNA wirusów oraz bakterii. Oczyszczacz powietrza może też być wyposażony w dyfuzor do aromaterapii. Szczególnie ważną z punktu widzenia oczyszczania powietrza dodatkową funkcją jest jonizacja. 

Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Czym właściwie jest jonizacja? To emitowanie jonów ujemnych czyli cząsteczek z ładunkiem minusowym. Neutralizują one cząsteczki zanieczyszczeń naładowane dodatnio. Przyłączają się do nich i w ten sposób tworzą cięższe cząstki, które siłą grawitacji opadają na podłoże lub zostają uwięzione w filtrach oczyszczacza. Ponadto jony ujemne korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ułatwiają oddychanie i znakomicie łagodzą objawy alergii.  Poprawiają koncentrację i sprawiają, że jesteśmy bardziej odprężeni. Pewne dobrze znasz to przyjemne uczucie, gdy nad morzem lub w lesie bierzesz głęboki, relaksujący oddech. Właśnie w takich miejscach jest wiele jonów ujemnych. Z kolei w mieście, zwłaszcza we wnętrzach gdzie jest dużo sprzętów elektronicznych, krąży dużo jonów dodatnich. Nadmiar jonów dodatnich sprawia, że czujemy się zmęczeni i osłabieni, gorzej śpimy, nie możemy się skupić. Przyciągają one też różne zanieczyszczenia i pyły, zwiększając przez to ryzyko alergii oraz chorób. Jonizator niweluje ich szkodliwe działanie. Dzięki oczyszczaczowi powietrza z funkcją jonizacji możemy oddychać świeżym powietrzem nawet w "niesprzyjającym" otoczeniu. 

W naturze jonizacja ma miejsce np. podczas burzy, podczas wyładowań elektrycznych. Wówczas wytwarzają się ozon i tlenek azotu, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Możemy być jednak pewni, że producenci stosują w pełni bezpieczne technologie wytwarzania jonów ujemnych. Jonizacja w oczyszczaczach powietrza nie niesie więc ze sobą takiego ryzyka.  

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem przyspieszają usuwanie zanieczyszczeń, a przy okazji pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jonizacja zmniejsza też ryzyko rozwoju pleśni, bakterii i innych mikroorganizmów. Warto mieć je zarówno w domu, jak i w biurze (poprawa koncentracji!). Możesz też dodatkowo zaopatrzyć się w osobisty, przenośny jonizator. Takie lekkie, poręczne urządzenie możesz mieć zawsze przy sobie. Pomoże Ci wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi: w drodze do pracy, na zakupach, w kolejce do lekarza. 

TAION_Zepter.jpg

Oczyszczacz powietrza: na co zwrócić uwagę?

Zapewne zastanawiasz się, gdzie powinno się stawiać oczyszczacz. Obowiązuje zasada: jedno urządzenie w jednym pomieszczeniu. Aby powietrze zostało oczyszczone musi móc swobodnie dostać się do filtrów. Na stałe najlepiej ulokować oczyszczacz powietrza w sypialni. Zwróć uwagę, czy oczyszczacz ma tryb turbo, pozwalający na szybkie i intensywne przefiltrowanie powietrza. Możemy w ciągu dnia przestawiać urządzenie między różnymi pomieszczeniami i w razie potrzeby szybko oczyszczać powietrze w różnych miejscach. Tryb turbo to też znakomity sposób na szybkie usunięcie przykrych zapachów, np. z kuchni. 

Ważnym elementem, który powinien posiadać każdy oczyszczacz jest czujnik jakości powietrza. Urządzenie może informować nas o poziomie zanieczyszczeń poprzez podświetlenie na różne kolory, może również pokazywać wartość liczbową na wyświetlaczu. Oczyszczacz powietrza powinien mieć tryb automatyczny, który dostraja się do jakości powietrza w pomieszczeniu. Jeśli używasz go w sypialni lub w pokoju dziecięcym przydatny będzie też energooszczędny tryb cichy. Niektóre modele przechodzą niego samodzielnie, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. 

Gwarancją, że oczyszczacz będzie w pełni spełniać swoją funkcją jest regularna wymiana filtrów. Wprawdzie żywotność filtra jest określona przez producenta, ale to tylko orientacyjna wskazówka. Faktycznie zużycie zależy od tego, jak duży jest poziom zanieczyszczeń i jak intensywnie korzystamy z urządzenia. Dlatego dobrym pomysłem będzie oczyszczacz powietrza z czujnikiem, który sam nam zasygnalizuje, że czas wymienić filtry. 

Zwróć też uwagę na funkcjonalności, które poprawią komfort użytkowania. Do wyboru są modele wyposażone w pilota, ekrany dotykowe czy pozwalające na sterowanie za pomocą aplikacji na telefon. 
 


Modele oczyszczaczy z jonizatorem: 

THERAPY AIR® ION

Oczyszczacz THERAPY AIR® ION ma płaską, smukłą budowę: można postawić lub zawiesić na ścianie. W jego wnętrzu kryje się 5 filtrów, w tym: filtr HEPA13 eliminujący aż 99,9 zanieczyszczeń wielkości 0,3 mikrona, a także filtr antyalergiczny pokryty kompleksem srebra (bezlitosny dla zarazków!) oraz wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Wyposażony jest w jonizator, który emituje ponad milion jonów ujemnych na cm3. Sterowany pilotem oczyszczacz wyposażony jest w czujnik jakości powietrza. Ma 5 prędkości pracy, działa również w trybie cyrkulacyjnym, nocnym i dziecięcym. To świetny wybór dla alergików.  

THERAPY AIR® SMART 

Sercem modelu THERAPY AIR® SMART jest zintegrowany system filtrów, który obejmuje filtr wstępny, filtr HEPA 13 oraz filtr węglowy. Jonizator emituje aż 5 milionów jonów ujemnych na cm3. Oprócz tego urządzenie ma sterylizującą lampę UV-C skutecznie eliminującą bakterie i inne mikroorganizmy. Jonizację oraz naświetlanie można w każdej chwili wyłączyć.  Urządzenie ma kształt walca. Dlatego eliminuje patogeny i zanieczyszczenia ze wszystkich stron wokół siebie. Dzięki czujnikowi jakości powietrza automatycznie reaguje na poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu i dostosowuje tryb pracy. W nocy sam przełącza się na cichy tryb uśpienia. Jest też wyposażony w blokadę rodzicielską. Urządzenie samo poinformuje nas, kiedy trzeba wymienić zintegrowany system filtrów.  Intuicyjny panel dotykowy sprawia, że obsługa jest prosta i przyjemna. 
Myion_Zepter.jpgMYION

Osobisty jonizator MyiOn powietrza, który możesz nosić zawieszony na szyi lub postawić na biurku. Maleńkie i superlekkie (25 g!) urządzenie możesz mieć zawsze ze sobą. Wystarczy nacisnąć przycisk i oddychać powietrzem wypełnionym aż 18 milionami jonów ujemnych na cm3. Urządzenie wygodnie naładujesz przez kabel USB. Do wyboru srebrna lub różowa wersja kolorystyczna. 

MYIONZ PRO

Ta ulepszona wersja osobistego jonizatora powietrza emituje imponującą liczbę 20 milionów jonów ujemnych na cm3. MyionZ Pro jest bardzo wydajny: posiada 36-godzinny czas pracy na jednym ładowaniu (przez kabel USB). Świetnie sprawdzi się w podróży. 
 


Opublikowano: 08.09.2022 13:27:48 przez Zepter International | |
Żyj Zdrowo, Żyj Dłużej
Udostępnij:

Pliki cookie

Witryna internetowa korzysta z plików cookie, których zadaniem jest sprawić, aby użytkownik mógł korzystać z Internetu w sposób możliwie przyjazny, efektywny i bezpieczny, na przykład poprzez przyspieszenie nawigacji na witrynach internetowych oraz pomiar częstotliwości przeglądania stron i całościowej efektywności nawigacji. Pliki cookie to małe pliki tekstowe przechowywane na dysku komputera, aby pozwolić użytkownikowi na optymalne wykorzystanie wszystkich funkcji naszego sklepu internetowego. Wyraźnie zaznaczamy, że niektóre pliki cookie są przenoszone z naszego serwera na komputer użytkownika — tzw. "sesyjne pliki cookie". Te pliki cookie są automatycznie usuwane z dysku twardego wraz z końcem sesji przeglądarki polityka prywatności.

Zepter logotype Produkt został dodany do koszyka! Bags Przejdź do koszyka